Tülay Bilin-ce

Cinsellik

Posted on: 13/02/2009

Her zaman yaptığımı yaptım yine. Geçen haftadan bu haftaki yazımı hazırlamıştım. Henüz yazmamıştım ama aklımda yazılmıştı bile. Ama yeni bir yazı ile karşınızdayım. Bu akşam bir film seyrettim ve size başka bir konu yazmaya karar verdim: Cinsellik

Cinsellik ülkemizde tabudur. Çocukluğumuzdan beri ayıp diye büyütüldük. Ailece film seyretsek öpüşme sahnelerinde hepimiz önümüze bakardık. Ya da büyüklerimiz hadi siz yatağa bakalım diye bizi kovalarlardı. Kızların evlenme yaşı geldi artık diye evlendirilirdi. Yaşının gelmesi ne demekse? Evde kalacak diye ödleri kopardı. Kızların da ödü kopardı. Yani cinselliği yaşama yaşı geldi. Aman bir kazaya uğramadan evlendirelim gitsin. Gerisini kocası düşünsün gibi…Zavallı kocası farklı bir durumda mı sanki. Onun için ülkemizde bir sürü cinayetler oluyor. Temelinde hep yaşanmamış cinsellik yatıyor. Daha yakın zamanda bir şoför Yunanistan’dan gelen bir sanatçıya nasıl tecavüz edip öldürdü. Tabularımızı kıramadığımız için en kolay yol öldürmek oluyor.

Oysaki batı toplumlarında arkadaşlık teklif ediliyor. Kabul ederse birlikte olunuyor, etmezse teşekkür ediliyor. Israr yok. Arkadaşlığın sonu evliliğe gidebilir. Onlar için de aile kavramı önemli. Çocuklarına çok önem veriyorlar. Büyütüyorlar sonra kendi ayakları üstünde durması için serbest bırakıyorlar.

Neden bizde her şey tersine oluyor. Çünkü toplum olarak kendimize güvenimiz yok. Eğitimsizlik güven kaybı yapıyor. Eğitim ailede başlıyor sonra da öğretim ile devam ediyor. Ne eğitim tek başına yeterli ne de öğretim. İkisinin de olması gerekli. Biliyorsunuz eğitim demek hayatın içindeki öğrenmeler (aile içi ve toplum eğitimi) öğretim demek okul hayatının getirdikleridir.

Özgür insanlar görmek istiyorum. Kararlarını özgür iradesi ile verebilen. Hayatı yaşamasını bilen. Çağa ayak uydurabilen. Eski çağların geleneklerine bağlı yaşamayan, bugünü yaşayan gençler görmek istiyorum. Hiç kimse kendinden önceki neslin kurallarına göre yaşamamalı. Teknoloji çağında her şey çok çabuk eskiyor. Ama işe yaramayan kurallar bir türlü eskimiyor 😦

Geçen yıllarda televizyonda çok güzel bir margarin reklamı vardı. “Siz hala annenizin margarinini mi kullanıyorsunuz?” diye bir soru soruluyordu. Eğer annenizin margarinini kullanıyorsanız geri kalmışsınız çünkü yenisi çıktı demek istiyor. Bu büyüklerimize saygısızlık edelim, onlara asi gelelim ya da onları sevmeyelim demek değil. Aksine bunları mutlaka yerine getirelim. Sadece kendi çağımızı yaşayalım diyorum.

Sevgiler
Tülay Bilin
tulayb18@gmail.com

3 Yanıt to "Cinsellik"

Toplumsal tabudan çok, topluma egemen olan inançla alakalı bir durum . Batı`da egemen olan inanç cinselliği günah diye nitelemezken bizde egemen olan İslam ahlakı kadın olsun erkek olsun cinsellik konusunda belli bir sınırlar dahilinde yaşanılabilen bir olgu olarak ele alınmış ve ahlak olarak benimsetilmiştir. Tabi bu durum batı ahlaksız bir yaşam biçimine mi örenek teşkil ediyor sorusu ortaya çıkıyor .

Doğu`dan batı`ya bakıldığında evet batı ahlaksız bir toplum , ama batıdan doğuya bakıldığında geri kalmış bir zihniyet diyebiliriz.Batı kendi modern yapısını doğu halklarına egemen kılmak isterken , doğu kültürü batı`da ki bu çarpıklığın sürekliliğini kendi değerlerinin yükselişi olarak görüyor. Her ne kadar doğu`dan yükselen , kendi yaşam modelimiiz tüm dünyaya egemen kılmalıyız düşüncesi ufak çaplı girişimlerle ortaya koyulsada aslında biliniyor ki bu doğu`nun gerçekte arzu ettiği bir surum değildir. Çünkü kötü olmadan, iyi nitelemesini yapmak olanaksızdır..

Peki bir soru olarak sözü size bırakayım . Batı kültürünün tüm dünyaya egemen olamasını istermiydiniz ? Evlilik öncesi yada batı`da mevcut olan, 13-15 yaş arasında olan cinselliğin yaşanmasını normal karşılarmıydınız ?

Merhaba,
Mailleriniz beni mutlu etti:)
Sorunuza gelince; Batı kültürünün tüm dünyaya egemen olmasını isterdim. Ancak çocukların 13-15 yaşlarında cinselliği yaşaması bana normal gelmiyor. Ama evlilik öncesi cinselliği tabu olarak da görmüyorum. Çünkü bastırılmış cinselliğin sonuçlarının daha kötü olduğu inancındayım.
Sevgiler
Tülay Bilin

Batı toplumları olan ABD ve üç büyük Avrupa ülkesi Ingiltere, Fransa ve Almanya’da 2009 yilinda her 100 bin kisi basina dusen tecavuz rakamlarini alt alta yazalim. Bunun altinda da Doğu kültürünü temsil eden 3 buyuk musluman ulkenin verilerini bulacaksiniz, aradaki orantisal fark Batı toplumlarında tecavüzün daha yaygın olduğunu gösteriyor.
ABD: 28,6
Ingiltere: 24,1
Fransa: 16,6
Almanya: 8,9
Turkiye: 1,4
Mısır: 0,1
Suriye: 0,7
http://en.wikipedia.org/wiki/Rape_statistics#UN_Statistics

Sözü “Hala Batı kültürü mü dersiniz?” diye sorarak size bırakıyorum Tülay hanım. Teşekkürler

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Arşiv

Kategorilere Göre Yazılar

Son Yazılar

Takvim

Şubat 2009
P S Ç P C C P
    Mar »
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
232425262728  
%d blogcu bunu beğendi: