Tülay Bilin-ce

Kadınlar ne ister?

Posted on: 17/02/2009

erkekler bu yazıyı okuyunca şöyle düşünebilirler. Neden bizin isteklerimiz önemsenmiyor da hep kadınların ne istediği konuşuluyor. Bu sorunuza hemen cevap vermek istiyorum.

Çünkü siz erkekler biz kadınlar kadar duygusal değilsiniz. Günün koşullarına göre hayatınızı değiştirmek sizin için daha kolay. Bu kolaylığı sağlayanlardan birincisi Türkiye’nin erkek egemen bir toplum olması. Erkeklerin yaptığı yanlışların toplum tarafından daha kolay kabul görmesi. Yani gelenek ve görenekler erkekten yana. Erkekler bu avantajı çok doğal olarak kullanıyorlar. İkincisi dış dünya ile ilişkileri evdeki kadına göre daha kolay. En önemlisi maddi imkanlar meselesi. Peki bütün bunlar yeterli mi. Hayır yeterli değil. Bir de yapı olarak zorluklara daha kolay sırtlarını dönebiliyorlar. Zorluklar derken kadın erkek ilişkisindeki zorluklar demek istiyorum. Yani evli ise ve mutsuzsa mutluluğunu dışarıda arayabiliyor. Ama kadının böyle bir şansı yok. Evlendiği andan itibaren bütün mutluluğu evinde bulması gerekiyor. Bulamadığı zaman hayata küsüyor. Bu sefer çocuklar için katlanma dönemi başlıyor. Kadın için şartları değiştirmek çok kolay değil. Çünkü kadın evinde kullandığı bardağından bile ayrılmak istemez. Peki kadın neden mutsuz oluyor?

Bence Türkiye’de kendini bulma yaşı 35’lerden sonra başlıyor. İnsan ne istediğine daha karar vermeden evleniyor. Yani henüz kendini tam olarak tanımadan. Şu soruların cevaplarını bile bilmeden.

– Ben evlilik için uygun bir yapıya sahip miyim?
– Benim istediğim kalabalık bir ev ortamı mı?
– Ben hayatımı ev kadını olarak yaşayabilir miyim?
– Yoksa ben bir iş kadını olarak mı yaratılmışım?
– Hem iş kadını ve hem de ev kadını olarak da yaşayabilir miyim?
– Yoksa ben yalnız yaşamayı mı daha iyi becerebilirim?
– Ben anne olacak yapıya uygun bir kadın mıyım?
– Yoksa sadece kendiyle baş başa yaşamayı seven mesuliyet almaktan hoşlanmayan bir yapıya mı sahibim?
– Bir evliliği hangi koşullarda yürütebilirim?
– Birlikte olacağım kişinin olmazsa olmazları nelerdir?
– Tabii ki sevgi ve aşk olmalı ama bunların heyecanı geçtikten sonra geriye kalanlarla yetinebilecek miyim? İşte bu geriye kalanlar benim olmazsa olmazlarım olmalı ve bunlar nelerdir?

Bu soruları sayfalarca uzatabilirim. Bu soruların cevabını bilmeden yaşanan hayatların sonunda kadınlar mutsuz oluyor. Bu yaşamları değiştirmek de çok zor olduğundan yaşam sadece bir görev gibi yaşanıyor.

Benim yıllardır tanıdığım bir kişiden örnek vermek istiyorum. Bu kadın 2 evlilik yaptı. Her bir evliliği ayrılma ve barışmayla geçti. Barışmaların en uzunu 6 ay, ayrılıkların en uzunu da 3-4 ay sürüyordu. Neden mi?

Çünkü evliliği 6 aydan fazla sürdüremiyordu. Bu evlilik bitti artık diye ayrılıyor fakat 3 ay sonra da yalnız yaşayamayacağına karar veriyordu. Aslında hem kendisi hem de eşleri çok iyi insanlardı. Tek hatası kendini iyi tanımamasından kaynaklanıyordu. Ben kimim? Ben evli olarak mı yaşamalıyım yoksa yalnızlığı mı seçmeliyim? Ya da eşlerimle neden mutlu değilim? Bu soruları kendine sorup cevaplarını vermediği için hiç aradığını bulamadı.

Yalnız yaşamak özgür olmak zordur. Bundan korkmalarını çok iyi anlıyorum. Ama bence insan birlikte olduğu insanı neden sevdiğini bilmeli. Eğer gerekçelerin ilk sıralarını para ve yalnızlık korkusu alıyorsa birliktelik evlilik değil katlanma oluyor. Bunu sadece evlilikler için düşünmüyorum aynı şey birliktelikler için de geçerlidir.

Bir başka örnek verebilirim. Kadın başarılı bir iş hayatının tam ortasında evlendi. Çocuk olunca mecburen işi bıraktı. Ama aklı hep iş hayatındaydı. Kendini ev kadını moduna sokmama mücadelesi verdi. Sürekli okudu ve sosyal hayatı evinden bile olsa takip etti. Ama eşiyle mücadelesi hiç bitmedi. Bir gün bana bir anlaşmazlıklarını anlatırken ona şöyle dedim:

-Senin mutsuzluk sorunun nedir biliyor musun? Sen ev kadını olduğunu bir türlü kabul etmiyorsun. Sen 7 yıldır çalışmıyorsun. Doğal olarak artık ne kadar mücadele etsen de ev kadını oldun. Bu seni çok mutsuz ediyor ve seni hırçınlaştırıyor. Ya bu durumu kabul et ya da iş hayatına dön ve mutlu ol.

Tabii ki arkadaşım özgüveni tam olan bir kadın olduğundan itiraf etmekte hiç sakınca görmedi.

-Evet haklısın Tülay. Olaya hiç böyle bakmamıştım. Benim bütün sorunum bu dedi.

Kendisi şimdi iş hayatının içinde kariyer sahibi bir kadın olarak mutlu yaşıyor. Ve çevresindekileri de mutlu ediyor. Çünkü ne istediği biliyor ve uyguluyor.

İnsan mutsuzluğunun altında yatan nedenleri ortaya çıkartmadığı bunu kendine itiraf etmediği zaman mutlu olamıyor. Çünkü itiraf ettiğinde değişimi acı verebilir. Bu da çok ağır bir bedel ödemeyi gerektirebilir.

Bedel ödemektense mutsuz yaşamak daha kolay geliyor. Mutlu olmak için mutlaka eşinden ayrılmayı savunmuyorum. Sadece kendini tanıyarak isteklerini açık ve net olarak ortaya koyma cesaretini göstermek. Bu hem kadını mutlu eder hem de erkeği. O zaman sürekli mutsuz bir kadınla birlikte olmaktansa yaratıcı ve güler yüzlü bir kadın ile birlikte olmanın keyfini yaşar erkek. İnsan bazen şartları değiştiremez. Bu mümkün olmayabilir ama o zaman da o şartların içinde kendimize gül bahçeleri kurarak yaşamalıyız. Durumumuzu kabullenmeliyiz. Sürekli şartlardan şikayet etmek ama bunu değiştirmek için eğer cesaretin ya da imkanların müsait değilse o zaman o şartlardan faydalanarak yaşamak gerekli diye düşünüyorum.

EN BÜYÜK MUTLULUK, MUTSUZLUĞUN KAYNAĞINI BİLMEKTİR.
DOSTOYEVSKİ

Sevgiler
Tülay Bilin
tulayb18@gmail.com

Etiketler:

1 Response to "Kadınlar ne ister?"

Kadınlar ne istemez diye sormak lazım bazen 🙂

Örnek verdiğiniz kadınlardan birini tanıyorum ya da çok benzer ama uç bir örneğini. İş hayatının başındaki evlilik sonrası iki çocuk kariyeri bitirir. 8-9 yıl sonra tekrar sektöre dönüş yapmak ister ama muvaffak olamaz. Bu onda anlamsız bir pintilik ve hırçınlık yaratır. Kocasının ailesine yardım etmesi rahatsız etmeye başlar ve maaş ekstresine kadar ister.

****
Bazen mutsuzluğun kaynağını bilmek mutlu olmaya yetmiyor. O kaynağı yoketmek gerekiyor zannımca…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Arşiv

Kategorilere Göre Yazılar

Son Yazılar

Takvim

Şubat 2009
P S Ç P C C P
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
232425262728  
%d blogcu bunu beğendi: