Tülay Bilin-ce

Kişilik testi

Posted on: 28/02/2009

“Sınıf, öğrencilerin gürültü patırtısıyla sallanırken sert görünümlü hoca kapıda beliriyor. İçeriye kızgın bir bakış atıp kürsüye geçiyor. Tebeşirle tahtaya kocaman bir (1) rakamı çiziyor. “Bakın, bu kişiliktir. Hayatta sahip olabileceğiniz en değerli şey…”diyor. Sonra (1)’in yanına bir (0) koyuyor; “Bu, başarıdır. Başarılı bir kişilik (1)’i (10) yapar.” Bir (0) daha koyuyor. “Bu, beceridir. (10) iken (100) olursunuz”… Sıfırlar böyle uzayıp gidiyor: Yetenek…disiplin…sevgi… eklenen her yeni (0) ‘ın kişiliği 10 kat zenginleştirdiğini anlatıyor hoca. Sonra eline silgiyi alıp en baştaki (1)’i siliyor. Geriye bir sürü sıfır kalıyor. Yorum yaparsak kişiliğin yoksa, diğerleri bir hiçtir.”

Yazıma bugün bir anektot ile başladım. Neden mi? Çünkü bugün sabah (her sabah olduğu gibi) yürüyüşümü yapmak için Bostancı sahiline çıktım. Sahil gerçekten çok güzel oldu. Deniz ve güneş harikaydı ama yeşillikler daha da güzel. Her taraf çiçekler içinde. Belki bir sürü daha başka ihtiyaçlardan kesilip çiçekler dikildi. Çünkü gözümüzün gördüğü güzellik de çok önemli. Bu güzel duygularla çıktım sahile. Keyif içinde yürümeye başladım. Sabah çok erken olmasına rağmen sahil çok kalabalıktı. Sabah yürüyüşü yapan çok kişi var artık. Bu beni çok sevindiriyor. Bu kalabalık içinde yürürken karşıdan gelen bir kişi dikkatimi çekti. Üstünde oldukça kaliteli eşofmanları vardı. 35-40 yaş aralığında bir erkek. Üstelikte yakışıklı da diyebilirim. Hani bir sürü kadının peşinden koşabileceği kadar 🙂 Tempolu bir yürüyüş tutturmuş gidiyor. Buraya kadar her şey güzeldi. Ama bir anda eğildi o canım çiçeklerin üstüne üstelik sesli bir şekilde, üstelik elinde herhangi bir mendil olmadan burnunu temizledi. Bütün ifrazatını boşalttı.

O anda çok kötü oldum. 10 dakika midem kendine gelemedi. Esas olayın kötülüğü 10 dakika bittikten sonraki duygularım idi. Medeniyet nedir acaba diye düşünmeye başladım. Çok kaliteli giyinmek midir acaba? Çok lüks bir semtte oturmak mıdır acaba? Herkes sabahları yürüyor diye modaya uymak mıdır acaba? Çok güzel olmak ve karşı cinsin ilgisini çekmek midir acaba? Arkadaş sohbetlerinde Türkiye’nin hali ne olacak diye dert yanmak mıdır acaba?

Türkiye’nin halini konuşmak artık gereksiz geliyor bana. Çünkü ülkemizin bu hale gelişinde hepimizin katkısı var diye düşünüyorum. Ben kaç kere yanlışlıkla ya da aman sende diye trafikte kırmızı ışıkta geçtim acaba. Kaç kere uzun bir kuyrukta sıraya girmek varken en önden araya girip işimizi halletmişizdir. Sonra da keyifle anlatmışızdır. Bu küçük hataları çoğumuz yapmışızdır. Bu ülkenin bu hale gelmesinde hiç de o kadar masum değiliz.

Buralara nerelerden geldim. Adamın sabah yürüyüşünde yaptığı bir hareket beni bu sabah çok etkiledi. Bence medeniyet insanın içinde olmalı. O içimizdeki medeniyetin bir adı da kişiliğimizdir. Hani yazıma anektot ile giriş yaptım ya. İşte kişiliğimiz çok önemli olduğu için yazıya o anektot ile başladım. Kişiliğimiz yok ise geriye bir şey kalmıyor. Peki kişiliği nereden bulacağız?

Bence eğitimin içinde saklı. Eğitim deyince üniversiteden bahsetmiyorum. Öncelikle aile eğitimi gerekli diye düşünüyorum. Bir çocuğun iyi yemesi ve iyi giyinmesinden daha önemli iyi bir kişiliğinin olmasıdır. Eğer aile bu konuda yeterli değilse o zaman kişinin kendisini yetiştirmesi gerekir. Yani okumak….okumak…okumak….
Bilim adamları yaptıkları incelemelerde dünyada 3 tip insan olduğu görüşüne varmışlar.

1-Sonuçları ortaya çıkaran ve uygulayan seçkin bir grup
2-Olup biteni seyreden büyük bir grup
3-Nelerin olup bittiğinden haberi bile olmayan büyük bir kalabalık.

Eğitimsiz toplumlarda 3 grup insanlar çoğalırlar…büyük büyük kalabalıklar halinde olurlar. Acaba siz hangi gruptansınız? Abaca ben hangi gruptanım?

Tülay Bilin
tulayb18@gmail.com

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Arşiv

Kategorilere Göre Yazılar

Son Yazılar

Takvim

Şubat 2009
P S Ç P C C P
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
232425262728  
%d blogcu bunu beğendi: