Tülay Bilin-ce

EVLİLİK NEDİR?

Posted on: 20/11/2012

Arkadaşlar bu güne kadar size hep gerçekten ne düşünüyorsam onu yazdım. Hiç ayıp olmasın diye yazdığım bir şey olmadı. Ancak yazmadığım oldu. Bu akşam size gerçekten bir konuda ne düşündüğümü yazıcam. Biliyorum çok tepki çekecek. Olsun tartışırız biraz. Ne yapayım böyle düşünüyorum. Bu güne kadar fikirlerimi sizden hiç saklamadım. Bunu da aynen yazıcam. Konuyu merak ettiniz değil mi. Konu evlilik.

Uzun süredir evlilik konusunda çiftlere yardım ediyorum. İnandığım şeyleri söylüyorum bazen faydalı oluyorum bazen de olamıyorum. Çünkü dünya görüşüm farklı, yani evliliğe bakışım farklı. Nasıl mı?

 

18-19 yaşlarındaydım. Arkadaşlarım akrabalarım evlenmeye başladı. Ben 18 yaşında o kadar küçük görünüyordum ki daha evlilik çağı gelmemiş olarak algılanıyordum. Flörtüm vardı ama evliliği henüz düşünmüyordum. O çevremdeki kişiler önce nişanlandılar sonra evlendiler çocukları oldu. Öncelikle ablam (biz iki kardeşiz ve birbirimizi taparcasına severiz) evlendi. Evlendiği kişi arkadaş çevremizin içinden biriydi. Evlendikten sonra o arkadaş çevresi bitti. Çünkü onun gözünde hepsi karısını tavlamak için potansiyaldi. Kadınlı erkekli hepsi kötüydü. Oysa o kişiler bizlerin hala en iyi dostlarımız. Bir ara ablam ve eniştemle evlerimiz çok yakındı hatta 2 ev vardı aramızda. Bir yılbaşı gecesiydi bütün arkadaşlar bizim evimizdeydi ablam ise eniştemle tek başına evdeydi. Getirmedi ve ben iki ev arasında yiyecek taşımıştım. Eğer bu evde oturma ikisinin de tercihidir ve mutludurlar buna diyecek bir sözüm yok. Hayır zoraki bir evde oturmaya zorlama idi.  Eniştem o tarihlerde tiyatrocu idi. Pazartesi geceleri tiyatro olmadığı için ablamı alır dışarı çıkarlardı. Ben de yiğenime bakardım. Bir saat sonra geri döndükleri çok olurdu. Neden mi? Çünkü binecek taksi bulamamışlardı. Taksi şöförlerinin hepsi kötü insanlardı. Daha binmeden bunu anlıyor ve vazgeçiyordu. Yani hasta bir tipti. 12 yıl süren inanılmaz kötü bir evlilikten sonra ayrıldılar. Eniştem tekrar evlendi. Yıllar sonra bir gün dediki ablama; “senden özür diliyorum sana çok çektirdim. Şimdi de yeni karım bana çektiriyor.”

Peki insanlar birbirlerine çektirmek zorunda mı? İnsan mutsuz olmak için evlenir mi? O tarihten sonra bütün evlilikleri izlemeye başladım. Hala da izliyorum. Çok istisnalar var tabii ama onlar kaideyi bozmuyor. Evlilik neden bu kadar azap halinde. İnsanların kişilikleri değişiyor evlenince. Çünkü kadın değişmek zorunda kocası bazı hareketleri yapmasını istemiyor. Erkek de kadın için değişmek zorunda çünkü kadın bazı hareketlere ambargo koyuyor. Neden sürekli birbirimizi değiştirmek zorundayız. Olduğu gibi kabullenmiyoruz. Neden saygı duymuyoruz karşımızdakinin fikirlerine. Hep benim gibi düşünmek zorunda mı? Zorunda çünkü kavga çıkıyor. Ya kadın çıkarıyor ya da erkek. Hiç birini birbirinden ayırmıyorum. İki taraf da facia durumda. Hayatı birbirlerine zehir ediyorlar. Belki cicim ayrıları denen birkaç ay içinde herşey düzgün gibi görünüyor. Aslında görünmüyor da ambargoyu beni kıskanıyor ne hoş diye algılıyorlar ama sonraki yıllarda kıyametler kopuyor. Bana sürekli danışmanlık almak için evli bir kadın ya da evli bir erkek geliyor. Hepsi mutsuz. Yemin ediyorum çok mutluyum diye gelen 1-2 kişi oldu.

Madem mutsuzsunuz ayrıl o zaman diyorum. Ayrılırsam beni öldüreceğini söylüyor, ya da ben sensiz ölürüm yaşayamam diyor, ya da çocukları göstermem diyor, ya da kendini yerden yere atıyor ağlıyor bak bundan sonra herşey değişecek diyor ama hiçbir şey değişmiyor.

Bu nasıl bir bakış açısı ben biriyle birlikte olmak istemiyorsam zorla onunla nasıl birlikte olabilirim. Neden her şey değişsin. Eğer senin bir karakterin varsa neden değiştiresin benim için. Değişecekse kendi için değişmeli. Ben de aynen, eğer senden ayrılmak istiyorum diyorsa ben neden kendimi yerden yere atıp ayrılmam sana hayatı zehir ederim diyeyim. Evlenirken bunları dememiştik. Bir ömür boyu birlikte kocayalım derken mutsuz olsam da beni dövsen de evden dışarı çıkartmasan da, beni aldatsan da her türlü eziyeti yapsan da bir ömür boyu senle birlikte olayım demedim ki.

Evlilik nasıl iki tarafın anlaşması ile başlıyorsa, taraflardan birinin ayrılmak istemesi ile de bitmeli. Neden eziyet halini alsın ki. İstemiyorum arkadaş, istemiyorum. Eğer sen de istemiyorsan saygı duyuyorum.

Her türlü hakareti birbirlerine edecekler sonra hadi gel sevişelim. Nasıl olacak bu, insanlar makinemi, biraz önceki duygular ne olacak. Yarın hemen unutulacak mı, peki öbür gün. Günler süren bir soğukluk arada. O diyor ki,  o özür dilesin, diğeri istiyorki diğeri özür dilesin. Kimse dilemiyor. Çünkü herkesin egosu tavanda. Herkes kendisinin haklı olduğunu düşünüyor. Doğrudur belki ikisi de kendi açısından haklı. Uzlaşacak zemin arıyorlar. Uzlaşmayabilirler. Herkes farklı düşünüyor olabilir. Hayır herkes kendi fikrinin doğru olduğunu savunduğu için karşı taraf yüzde yüz haksızdır. Bu nasıl bir birliktelik. Sadece mecburiyetten yürüyen bir beraberlik. Ya ekonomik özgürlüğün olmaması ya da korkular. Öldürürüm. Her gün okuyoruz gazetelerde kadın ayrılmak istediği için kocası tarafından öldürülüyor.

Kadın ve erkeğin özgür olarak fikirlerini söyleyemedikleri evliliklerin sonu budur. Kararları birlikte almak çok önemli. Ne sen ne ben. Beraber. Yanlış yapılan evlilikler sonucu tabii ki farklı bakış açıları olan kişiler uzlaşamıyor ve aralarında saygı da olmadığı için herkes benim dediğim olacak diyor. Bunu kadın da yapıyor erkek de. Olaya tek taraflı bakmıyorum. Herkes suçlu.

Çocukluğumdan beri arkadaşlarımın çoğu erkek oldu. Onlarla çok iyi anlaşıyorum. Ama bu onların çok iyi bir aile reisi oldukları anlamına gelmiyor. Çok samimi bir erkek arkadaşım vardı. Harika kanka vaziyetdik. Yerlere yatıyoruz gülmekten. Benim bir kız arkadaşıma aşık oldu ve evlendiler. Kötü bir baba ve koca oldu. Ama harika bir aşıktı oysaki. Kadının hiç mi suçu yok, olmaz mı. Çoktan boşandılar. İnsan kendini bilmeli ben evlilik adamımıyım yoksa evlenmemeli miyim. İnsanın kendini iyi tanıması gerekli.

Bu konu burda bitmez arkadaşlar, daha yazıcam. Siz de bana görüşlerinizi yazın.

Tülay Bilin

tulayb18@gmail.com

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Arşiv

Kategorilere Göre Yazılar

Son Yazılar

Takvim

Kasım 2012
P S Ç P C C P
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  
%d blogcu bunu beğendi: